#5 – Capture One – retro preset pack

Cześć. O Capture One wspominam przy każdej okazji. Oczywiście w rozmowach z fotografami. Nie rozmawiam z żoną przy kolacji o pięknym soczystym kolorze generowanym przez tę wywoływarkę. Nie mniej jednak wciąż bardzo lubię i ciągle doskonalę techniki generowania obrazu w oprogramowaniu od PhaseOne. Używam C1 zarówno podczas pracy na materiale ślubnym, przy wywoływaniu zdjęć dzieciaków jak i podczas warsztatów; uświadamiając moich warsztatowiczów jak wyjątkowe i proste jest to narzędzie. Do tej pory jednak wspominałem o tym, że wykorzystuję jedynie podstawowe narzędzia do wygenerowania obrazka: ekspozycja, kontrast, saturacja, balans bieli. Okazyjnie dotykam edytora kolorów.

zdjęcie natalii z presetem retro do capture one

Dziś jednak postanowiłem pójść krok dalej. Wykorzystując całą paletę narzędzi i możliwości jakie daje C1 postanowiłem przygotować kilka presetów/styli, które możecie wykorzystać u siebie. Zrobiłem to z jednego prostego powodu. No może z dwóch. Po pierwsze mała dostępność całkowicie darmowych presetów a i tych płatnych jest niewiele. Po drugie osoby przechodzące na C1 z Lightrooma lub ACR wspominają mi, że czują brak narzędzia, którego używali do tej pory: Zakładki “presets”.

czarnobiały preset do capture one

Gdy zerkniecie na efekty jakie dają moje presety, będziecie mogli zauważyć, że obróbka ta odbiega znacząco od tego co możecie zobaczyć w moim portfolio. Nie próbowałem tym razem skupiać się na oddaniu naturalnych barw. Postanowiłem wyjść na przeciw fotografom lubiącym obróbkę w stylu… no właśnie:) Jak nazwać ten styl? Lookslikefilm, retro, vintage, boho, rustykalny? Nie jestem pewien, ale często bardzo podobają mi się materiały obrabiane w taki specyficzny sposób. Co prawda na swoich fotografiach nie planuję go wprowadzać, ale dlaczego by nie zrobić czegoś dla innych?

obróbka lookslikefilm w capture one

Capture one – presety

Ok. Żeby nie przedłużać to zapraszam Was jeszcze na kilka sampli. Fotografie przeznaczone do obróbki są wykonane przeze mnie. Możecie znaleźć zarówno w moim portfolio jak i podsumowaniu roku 2019. Tutaj możecie zobaczyć je w nieco innej odsłonie. Każde ze zdjęć powstało po załadowaniu jednego z presetów. Bez korekt lokalnych. Czyli na dobrą sprawę możecie je wczytać do dowolnego swojego zdjęcia i dopracować efekt suwakami ekspozycji i balansu bieli.
Presety łatwo możecie zaimportować w Capture One. Sposób w jaki to robimy obrazuje poniższy obrazek:

Daiquiri

obrazek bez presetu

Dark ‘n’ Stormy

FadeMojito

Whiskey Sour

Old Fashioned_BW

Myślę, że wszystko jasne. Pobierajcie, testujcie. Czekam na Wasze komentarze. Dajcie znać jak presety pasują do Waszych zdjęć? Bo nie oszukujmy się, nie ma idealnych presetów. Każdy wymaga korekcji poszczególnych ustawień. Jeśli będzie zainteresowanie to chętnie przysiądę do tematu raz jeszcze i coś stworzę.
A teraz pozdrawiam. Życzę dobrej nocy i #zostanciewdomu ;)

hasło: zostanwdomu

17 komentarzy

  1. Super te presety! Jeżeli miałbym wybrać taki który najbardziej przypada mi do gustu, to byłby to na pewno Dark ‘n’ Stormy
    Pozdrowionka!

  2. Trochę jestem zaskoczony rozbieżnością między Twoim stylem, a tym co tu zaprezentowałeś. Twoje prawo. Wszedłem tu z ciekawości, bo za C1 biorę się jak pies za jeża ;)

    • Hej. Całkowicie cię rozumiem Rafał. Jednak mojej obróbki nie jestem w stanie zamknąć w presecie. To sprawny, ale jednak bardziej złożony proces

    • Tak jak wspomniałem obróbka ta jest niezbyt “moja” :) Dostosowałem się do trendów panujących często wśród użytkowników lightrooma. Moje portfolio to głównie zielona trawa ;)

  3. Cześć. Aktualnie przerabiam style/presety do CP20, i jestem na produktach Mastin Labs, ale z chęcią wypróbuję i dam znać.

  4. Jutro chętnie zajmę się testowaniem :) Też jestem fanem kolorów naturalnych, ale chętnie sprawdzę moc tych presetów. Swoją drogą świetnie, że się tym dzielisz :)

    • Testuj śmiało. Udostępniam to dlatego, że nigdy nie robiłem presetu “dla kogoś”. Dla siebie też nie często. Ciekaw jestem bardzo, jaki powinien być preset zbliżony do ideału. Taki, który bez większych korekcji pasuje do wielu zdjęć. Zobaczymy :)

Komentarze