3. Dron w fotografii ślubnej | Fotograf rzeszów fotograf Kraków

Pomyślcie, że 10 lat temu ktoś umieszcza w internecie takie zdjęcie :)

dron w fotografii ślubnej

Dron w fotografii ślubnej. Dziś to już nie takie ekstremalne doznania, ale gdybyśmy cofnęli się 10 lat do tyłu to byłoby to dosyć niewiarygodne. Albo wyszedł na drzewo nad pare młodą, albo siedzi w koszu drabiny straży pożarnej :)

Nic z tych rzeczy. Jakieś 2 lata temu postanowiłem, że do mojej torby fotograficznej dołączy nowy aparat: Dron. Na początku troche niechętnie do tego podchodziłem. Taka perspektywa nie wydawała mi sie niezbędna. Jak do tej pory potrafiłem przyciągnąć moje pary ładnymi kadrami z ziemi :) Jednak w momencie gdy pierwszy raz zobaczylem parę ślubna z powietrza wiedziałem, że to będzie to :) Lidia i Michał leżeli sobie spokojnie w trawie a mój mały Mavic Pro wisiał nad nimi stabilnie pomimo wiatru.

Dron w fotografii ślubnej

2. Dlaczego akurat Mavic pro do fotografii ślubnej?

W moim przypadku wybór drona do fotografowania ślubów był bardzo prosty. Stosunek jakości obrazu do gabarytów wskazywał jednoznacznie na model Mavic pro. Ten dron przy swoich niewielkich rozmiarach ma według mnie duże serce :) A Wersja Mavic 2 Pro równiez duża matrycę :) Ogólnie żeby nie zanudzać Was szczegółami technicznymi: Sprzęt, którego używam, daje najlepszą możliwą jakość obrazu przy gabarycie pozwalającym zabrać go właściwie wszędzie. Nawet w leśne ostępy, żeby sfotografować drogę pary młodej na plener. Michał był leśnikiem i z tego, co pamiętam taki kadr bardzo mu się spodobał :)

3. Perspetywa z lotu ptaka w fotografii ślubnej - przykładowe kadry.

Po dłuższym czasie z dronem na ślubach i sesjach plenerowych stwierdzam jednoznacznie, że perspektywa ta jest wspaniałym dodatkiem. Szczególnie na sesjach plenerowych gdzie mogę na spokojnie polatać, zaplanow
Dron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejDron w fotografii ślubnejać kadr i wkomponować Was w niego. Najpopularniejsze ujęcia czyli tzw. Top Down, kadry złapane pionowo z góry często są wisienką na plenerowym torcie :) W dniu ślubu, a właściwie podczas zabawy weselnej czasem staram się sfotografować miejsce ślubu i jego najbliższą okolicę. Robiąc takie zdjęcie podczas przygotowań pokazuje moim parom ich własny dom, z perspektywy do tej pory dla nich niedostępnej.

W każdym momencie, w jakim mam możliwość myślę o tym, żeby polatać. Oczywiście sytuacja często mnie ogranicza. Jestem wystarczająco zaabsorbowany fotografowaniem z powierzchni ziemi :), Ale dzięki temu nie potrzebuję drugiego człowieka do obsługi drona i moim parom oferuję go jak do tej pory jako bezpłatny dodatek :). A teraz zapraszam do obejrzenia kilku kadrów ślubnych z powietrza :


sesja plenerowa w Bieszczadach

2. Sesja plenerowa w Bieszczadach | Fotograf ślubny Podkarpacie

Bieszczady ❤ Raz tam pojechałem i wsiąkłem :) Każda sesja plenerowa w Bieszczadach to wydatek energetyczny, czasowy i narażanie się na bardzo zmienne warunki pogodowe. Jednak gdy zbyt długo mnie tam nie tam to tęsknię. Do tego wiatru, połonin i kadrów, jakie stamtąd przywożę :). Dziś postaram się Wam przybliżyć obraz inny niż tylko piękne, rozległe majestatyczne kadry. Postaram się opisać, jak wygląda wyprawa w Bieszczady na sesje plenerową z para młodą. Jakie figle potrafi spłatać pogoda, ile par młodych można tam spotkać i dlaczego warto wziąć zimne piwo z Wetliny ze sobą :) A wierzcie mi, to co widzicie poniżej to tylko mikro wycinek tego co tam już widziałem :D

3. Sesja plenerowa w Bieszczadach- Czas jaki trzeba poświęcić.

Sesję plenerową z kilkunastoma różnymi kadrami można zrobić w kilkadziesiąt minut. Jeśli pracuję z dodatkowym oświetleniem i sporo się przemieszczamy, to często trwa to do kilku godzin. O tym, dlaczego nadal uważam sesję w dniu innym niż dzień ślubu za ciekawszą napisze kiedy indziej :). W Bieszczadach używanie dodatkowego oświetlenia jest mocno ograniczone. Ciężko wynieść statywy itp. na górę, wiatr porywa wszystko co ma duża powierzchnię. Czasem porywa nawet panią młodą robiąc z sukni żagiel :). Mimo że niewiele błyskam na sesji plenerowej w Bieszczadach, to trwa ona znacznie dłużej niż standardowa sesja w innym miejscu.

Weźmy przykład sesji kończącej się zachodem słońca. Żeby go doświadczyć, musimy w okresie letnim być na górze między 20 a 21. Wcześniej zazwyczaj 2-3 godziny poświęcamy na fotografowanie. Na ubranie się i ewentualny makijaż potrzebujemy jakichś 30 minut. Na wyjście na połoninę powiedzmy, że wystarczy godzina. Z parkingu pod moim domem jadę na miejsce, w którym zostawiamy samochód około 2 godziny. Tyle samo trwa powrót.

Bezpieczna godzina wyjazdu to około 12.30. Powrót około 24.00 :) Tak. Tyle czasu trwa plener w Bieszczadach od wyjazdu do powrotu. Nie liczę drogi, jaka pary pokonują do mnie.

sesja plenerowa w bieszczadach

4. Sesja plenerowa w Bieszczadach - ekwipunek.

Umówmy się. To nie ekspedycja na biegun północny ani wyprawa do dżungli na Borneo. Maczety nie będa potrzebne. Nie będziemy walczyć z niedźwiedziami i wilkami (chociaż to wielce prawdopodobne 🐻 :) ), ale żeby bezawaryjnie przebyć drogę na połoninę i z powrotem warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • ciepłe ubranie - Nie mówie o puchowej kurtce w lipcu, ale warto zabrać cienkie, małe objętościowo termo ciuchy, które możemy ubrać w dowolnym momencie i sie ogrzać. Temperatura odczuwalna  potrafi dać się we znaki nawet latem. Wszystko za sprawą wiatru, który na połoninie wieje prawie zawsze. Cienka czapka tez sie przyda.
  • Buty - sportowe, trekingowe. Oczywiście jesli masz zamiar skakać w szpilkach po szlaku to nie mam z tym problemu :) Jednak żeby wyjść na górę polecam cos mniej eksttremalnego.
  • Woda - Przyda sie do podejścia w skwarze
  • Płaszcz przeciwdeszczowy/pałatka - przyda się do podejścia w deszczu
  • Piwo - Zimny chmiel nigdy nie smakuje tak jak po intensywnym podejściu na połoninę ;)

5. Sesja plenerowa w Bieszczadach - podsumowanie

Czy warto tam jechać? Na pewno tak. Jeśli chcecie stosunkowo bliskie miejsce, gdzie zrobicie kadry z takimi widokami i w takim klimacie to na pewno warto wybrać się na sesje plenerową w Bieszczady. Będzie zmęczenie większe niz na 90% moich pozostałych sesji. Będzie prawie 12 godzin spędzonych w trasie, wychodzeniu, fotografowaniu i schodzeniu. Ale jeśli odpowiednio podejdziecie do samej sesji: naturalnie, wyluzowani i otwarci to będziecie wspominać tę wyprawę jako jedna z piękniejszych w życiu. Zerknijcie jeszcze na kilka moich ostatnich kadrów z połonin:

A tutaj Bieszczady bardziej naukowo :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bieszczady


para młoda leżąca na łące z lotu ptaka

1. Fotografia ślubna - wybór fotografa i nasze pierwsze spotkanie

Fotografia ślubna. Właściwie cała moja strona poświęcona jest temu zagadnieniu. Żeby dać Wam trochę konkretów, odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się w rozmowach z moimi parami, postanowiłem rozpocząć serię opisującą dzień ślubu od A do Z. Będę edytował, uzupełniał i aktualizował te wpisy po to, aby dać wam ulepszoną wersję mojego poradnika "Biała czy Ecrue". Wysyłałem go moim parom od dobrych kilku lat i na pewno wiele treści potrzebuje aktualizacji od czasu, gdy go napisałem :)

Dziś cześć pierwsza mówiąca o tym czym się kierować wybierając fotografa na swój ślub. A tak na prawdę czym ja bym się kierował wybierając fotografa na swój ślub :) Kilka słów równiez o tym dlaczego warto się ze mną spotkać i jak wyglądają formalności.

Fotografia ślubna

2. Fotografia ślubna — jak rozpoczyna się moja przygoda z parą.

Dzień ślubu to wydarzenie a którym skupia się moja praca. To, co uda mi się uwiecznić i w jaki sposób to zrobię, pozwala mi do dzisiaj zajmować się fotografią ślubną, pracować ze wspaniałymi ludźmi i być świadkiem niesamowitych wydarzeń. Jednak, zanim znajdziecie się przed moim obiektywem, musimy na siebie trafić. Właściwie to Wy musicie zdecydować się na moje zdjęcia ślubne i zaufać mi w kwestii wykonania pamiątki z dnia Waszego ślubu.

Zdaję sobie sprawę, że wybór konkretnego fotografa i usługi konkretnej fotografii ślubnej to zadanie niełatwe. Nie będę starał się Was przekonać abyście wybrali konkretnie mnie. Wierzę, że jeżeli czytacie ten wpis to i tak odniosłem sukces. Trafiliście na moją stronę, portfolio, bloga i wierzę, że jeśli moje fotografie ślubne Wam odpowiadają to będziemy współpracować i stworzymy razem coś wyjątkowego.

Fotografia ślubna

2.1 Czyli jak wybrać fotografa ślubnego?

Tak naprawdę to Wy znacie odpowiedź na to pytanie. Mocno jest to uzależnione od Waszych potrzeb i wymagań. Z mojej perspektywy to zdjęcia ślubne byłyby argumentem, który przeważyłby nad innymi. Finalnie to właśnie ślubne fotografie pozostaną jako efekt mojej pracy, Wasza pamiątka i "wspomnienie" po fotografie. Oczywiście niesamowicie ważne jest, aby była pomiędzy nami jakaś chemia. Wzajemne relacje to podstawa do naszej udanej współpracy w dniu ślubu oraz na sesji plenerowej. Dlatego też jest dla mnie bardzo istotnym to, abyśmy mogli spotkać się przed ślubem, porozmawiać o naszych wspólnych oczekiwaniach.

W dzisiejszych czasach dużo bardziej sprzedajemy samych siebie niż dawniej. Coraz bardziej istotne jest to jak wygląda stories na instagramie danego fotografa, niż to jaką jakość fotografii ślubnych Wam oferuje. Nie walczę z tym. Często jednak ograniczam marketing wykorzystujący moją prywatność. Ciągle uważam, że to zdjęcia są moim "produktem" a nie opowiadanie o moim prywatnym życiu. Dlatego też, żeby dowiedzieć się, jakim jestem człowiekiem będziecie musieli raczej pobyć ze mną osobiście. Z mojego facebooka i instagrama  nie dowiecie się wiele o Dawidzie :) O mojej fotografii natomiast bardzo wiele. Bardzo lubię formę publikowania szczególnie na facebooku i to tam zobaczycie najbardziej aktualne ślubne realizacje, jakie udaje mi się tworzyć z moimi parami.

Fotografia ślubna

3. Spotkanie i formalności - porozmawiajmy o fotografii ślubnej.

Najlepszą formą omówienia szczegółów jest wciąż spotkanie się ze mną osobiście. Może jestem staroświecki, ale jeśli tylko macie możliwość to zapraszam Was do mnie na spotkanie przy kawie, herbacie (winie?:)) i w takiej formie najbardziej lubię rozmawiać z moimi parami przed ślubem. Wtedy mogę w spokoju wysłuchać Waszych oczekiwań, opowiedzieć Wam o swoich i o tym, jak przebiega dzień ślubu z perspektywy fotografa ślubnego. Jeśli jesteście zdecydowani na naszą współpracę to oczywiście spisujemy umowę. Jesteśmy wtedy umówieni na 100% :) Jeden z najważniejszych zapisów w mojej umowie mówi o tym, że to ja osobiście będę fotografował Wasz wyjątkowy dzień i nie podeślę Wam przysłowiowego "kuzyna z dronem" w ostatnim momencie :P

Fotografia ślubna

4. Fotografia ślubna — Formularz przedślubny.

Tuż przed Waszym ślubem, zazwyczaj jakiś tydzień przed wysyłam Wam formularz i proszę o jego wypełnienie. Są tam zawarte wszystkie najważniejsze informacje: od daty ślubu, adresów i telefonów, przez informacje o Waszych ślubnych usługodawcach oraz ilości gości po informacje, które chcielibyście mi przekazać (niespodzianki podczas wesela, preferencje odnośnie kadrów itp). Jest to dla mnie kolejny sposób na to, żeby lepiej przygotować się do Waszego ślubu. Czy każdy ślub jest taki sam? Oczywiście nie. Czy są one podobne? Bardzo często tak, ale czasem mały szczegół może okazać sie bardzo ważny i pomocny. Mój formularz jest również cały czas modyfikowany, aby tematy logistyczne związane z Waszym ślubem były opracowane w teorii w 100 procentach. Jeśli chodzi o praktykę to już pozostawiam Wam na dzień ślubu :)

Fotografia ślubna